Dnia 04.11.2021 r. w ZSCKR w Kamieniu Małym odbyło się podsumowanie projektu POWER „Kształcenie rolnicze – unikalne praktyki europejskie”

Opis prezentacji

Dziś uczniowie wzięli udział w ostatnim dniu praktyk zawodowych Grecji. Chciałoby się zapytać „Kiedy to minęło?”!
 
Każda z grup uczestniczyła w spotkaniach podsumowujących, podczas których greccy mentorzy z przedsiębiorstw przyjmujących podsumowali przebieg staży oraz uzyskane rezultaty. Było bardzo merytorycznie… Ale też bardzo wzruszająco ?
Przed nami ewaluacja, ale już teraz można powiedzieć, że udział w Erasmus+ i greckie praktyki były dla uczestników niezapomnianym doświadczeniem.
Bogate programy staży oraz zaangażowanie mentorów i samych uczestników pozwoliły w istotny sposób zwiększyć praktyczne umiejętności użytkowników, a fakt, że prace odbywały się w międzynarodowym środowisku dodatkowo wpłynął na ogromną satysfakcję. Codzienne kontakty sprawiły, że młodzież zwiększyła znajomość języka angielskiego i pewność siebie w posługiwaniu się nim.
Pobyt w Grecji był też okazją do tego, by wzmocnić kompetencje związane z pracą zespołową – ale też szereg kompetencji kluczowych.
Już wkrótce na stronie szkoły opublikujemy obszerną relację z mobilności. Tymczasem… pakujemy się, by już jutro wyruszyć do Polski!
--
Projekt „Kształcenie rolnicze - unikalne praktyki europejskie” realizowany jest przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.











Ciekawi, jak mija kolejny tydzień zagranicznych praktyk w Grecji w ramach projektu „Kształcenie rolnicze - unikalne praktyki europejskie”? ?

?️Grupa technik żywienia i usług gastronomicznych realizowała zadania na kolejnych stanowiskach w ramach obsługi kuchni, restauracji i barów, uczestnicząc także w pracach z zakresu planowania i zaopatrzenia. Na koniec każdy z uczestników będzie miał bojowe zadanie – samodzielne przygotowanie wybranej potrawy kuchni greckiej. Jesteśmy pewni, że z takim przygotowaniem i praktyką pójdzie to śpiewająco!
?Grupa technik architekt krajobrazu uczestniczyła w projektowaniu ogrodów, by następnie realizować prace z zakresu pielęgnacji roślinny, nasadzeń, przygotowywania rabat. Ostatnia część kursu poświęcona jest analizowaniu kosztów, w tym tworzeniu kosztorysów do analizowanych zleceń oraz badaniu rentowności działań przedsiębiorstwa.
? Technicy rolnictwa kontynuowali prace w przedsiębiorstwach rolnych oraz uczestniczyli w wizytacjach – np. w tradycyjnej winiarni. W ramach kolejnych dni praktyk poznawali różnego rodzaju procesy związane z rolnictwem, a pozyskaną wiedzę wykorzystywali w praktyce. Co ciekawe, Riwiera Olimpijska, chociaż powszechnie kojarzy się z turystyką, to region, w którym rolnictwo pełni kluczową rolę. Oliwki, winogrona, owoce, warzywa – to jedno, ale mało kto wie, że produkuje się tu też tytoń i bawełnę!

Czas w Grecji upływa nieubłaganie… Ale przed nami wciąż jeszcze kilka dni, podczas których uczniowie będą zwiększać kompetencje, wiedzę i umiejętności oraz cieszyć się greckim słońcem i urokami Riwiery Olimpijskiej.
We wszystkich grupach praktyki przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogram – i w doskonałej atmosferze, a uczestnicy z klas technik żywienia i usług gastronomicznych, technik architektury krajobrazu, technik rolnik z coraz większą pewnością siebie realizują polecenia ze strony greckich mentorów z przedsiębiorstw przyjmujących. Nie można zapomnieć, że oprócz zwiększania praktycznych umiejętności i wiedzy z zakresu przedmiotów zawodowych, udział w projekcie Erasmus+ ma również ważny wpływ na poziom kompetencji kluczowych uczestników.
Zachęcamy do zapoznania się z relacją zdjęciową z wyjazdu.










Po naszych „gastronomikach” i „architektach” nadszedł czas na podsumowanie przebiegu I tygodnia praktyk w grupie „rolników”!
Wizyta w Grecji to dla uczniów okazja nie tylko do ugruntowania i zwiększenia praktycznych umiejętności – ale również poznania lokalnych uwarunkowań, upraw i metod.
Praktyki realizowane są w przedsiębiorstwach rolnych na terenie Riwiery Olimpijskiej, gdzie uczniowie współpracują z tutejszymi specjalistami.
Ważną częścią praktyk jest poznawanie maszyn rolniczych i ich zastosowania, ale nie oszukujmy się – największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście tajniki uprawy greckich smakołyków… oliwek i winogron ?
Praca w międzynarodowym środowisku to wyzwanie dla uczniów, którzy każdego dnia poznają nowe słownictwo i profesjonalną nomenklaturę w języku angielskim.
To wysiłek, który zdecydowanie rodzi satysfakcję!















Pracowity tydzień się zakończył, więc co się z tym wiąże? Weekend pełen atrakcji! ?
Poza kąpielami w basenie oraz opalaniem się wśród promieni słonecznych w Leptokarii, nadeszła pora na zwiedzanie dalszej części majestatycznej Grecji.
Pierwszym punktem z listy było zwiedzenie górskiej wioski Palaios Panteleimonas, której krajobrazy oraz wysokość zapierały dech w piersiach ?.
W sobotni dzień udaliśmy się do portu Achilio w Magnezji, skąd czekał na nas rejs po Morzu Egejskim na wyspę Skiathos. Dzięki kapitanowi oraz jego załodze podróż minęła bardzo szybko i na dodatek w rytmie wakacyjnej muzyki - nie było miejsca na nudę ?.
Na wyspie mieliśmy okazję podziwiać m.in. miejsca, gdzie kręcono ujęcia do filmu "Mamma Mia".
Po zwiedzaniu czekał nas odpoczynek na pobliskiej plaży Koukounaries (plaży szyszkowej).
Dziś natomiast zwiedzaliśmy dwa miejsca. W pobliżu miejscowości Kalambaka podziwialiśmy skały Meteora oraz jeden ze znajdujących się na nich klasztorów - Warlaam, zwany też klasztorem Wszystkich Świętych.
Po takim pełnym wrazeń odpoczynku i programie kulturowym, z naładowanymi bateriami, rozpoczynamy jutro drugi tydzień praktyk w ramach Erasmus+ ?
Zachęcamy do śledzenia dalszych relacji!
Dominika Szewczyk, Julia Ratajczak













Jak przebiegają greckie praktyki w ramach Erasmus+ w grupie technik architektury krajobrazu? ?

Chociaż program jest napięty, ciekawe tematy i praktyczne umiejętności zdobywane podczas stażu sprawiają, że wszyscy uczestnicy podchodzą do realizacji zadań z uśmiechem na ustach!
W tym tygodniu, po zapoznaniu z zespołem instytucji przyjmującej i szkoleniu BHP, uczniowie zajmowali się m.in. tworzeniem dokumentacji ogrodów, w tym szkiców terenowych i zdjęć, przeszli procedurę inwentaryzacyjną, a także pielęgnowali roślinność, oceniając stan roślin i analizując perspektywy modyfikacji w architekturze.
Oczywiście, wizyta w Grecji to nie tylko praktyki, ale też okazja, by poznać ten piękny kraj! Przed uczestnikami pełen wrażeń program kulturowy.
Zachęcamy do śledzenia naszego fanpage’a i strony szkoły – już wkrótce kolejne relacje! <3

Obsługa restauracji hotelowej… a do tego zapoznanie z pyszną kuchnią grecką – uczestnicy projektu „Kształcenie rolnicze - unikalne praktyki europejskie” z oddziałów technik żywienia i usług gastronomicznych nie mogli trafić lepiej! <3

Podczas wyjazdu w ramach Erasmus+ uczniowie zapoznali się z organizacją pracy kuchni i restauracji oraz barów w hotelu Poseidon Palace oraz uczestniczyli we wprowadzeniu merytorycznym dotyczącym m.in. wykorzystywanych półproduktów i ich wartości odżywczych.

W ramach zajęć praktycznych realizowali zadania z zakresu planowania zaopatrzenia, przygotowywali posiłki pod okiem kucharzy, poznając pierwsze przepisy greckiej kuchni, przygotowywali stanowiska pracy, a także zrealizowali szkolenie pod okiem baristy. 

Uczestnicy projektu „Kształcenie rolnicze - unikalne praktyki europejskie” pozdrawiają ze słonecznej Grecji!

30 uczniów z klas technik żywienia i usług gastronomicznych, technik architektury krajobrazu, technik rolnik rozpoczęło zagraniczne praktyki w ramach projektu Erasmus+.
Cele projektu to zwłaszcza podniesienie wiedzy oraz umiejętności zawodowych uczniów oraz zwiększenie kompetencji językowych, społecznych oraz kulturowych uczestników.
Po podróży autokarowej, wstępnych szkoleniach w zakresie organizacji stażu i BHP nasi „ambasadorzy” rozpoczęli już staże w greckich przedsiębiorstwach.
Wkrótce zaprezentujemy pierwsze relacje z ich przebiegu! :-)
Projekt „Kształcenie rolnicze - unikalne praktyki europejskie” realizowany jest przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.
Więcej informacji na temat projektu: https://www.zsrkm.pl/index.php/pl/accordion-4/255-power


W związku z brakiem odwołań do rekrutacji dotyczącej projektu  „Kształcenie rolnicze - unikalne praktyki Europejskie” Nr: 2020-1-PL01-KA102-081081 wstępna lista zakwalifikowanych uczniów pozostaje listą ostateczną.

W przypadku ewentualnych zmian lista będzie aktualizowana na bieżąco.


„Kształcenie rolnicze - unikalne praktyki Europejskie” Nr: 2020-1-PL01-KA102-081081. 

Wyjazd na praktyki do Grecji.

Lista osób zakwalifikowanych

1. Miłosz Koncik

2. Jakub Kosik

3. Kacper Kula

4. Norbert Niemyt

5. Dominik Musztyfaga

6. Michał Zmorkowski

7. Krystian Wroniak

8. Bartłomiej Zięba

9. Paweł Czeszejko

10. Dominika Szewczyk

11. Wiktoria Iwańska

12. Justyna Rejniak

13. Julia Ratajczak

14. Marcin Fus

15. Wiktoria Klimek

16. Julia Kopaniecka

17. Oliwia Staniszewska

18. Nikola Dąbrowska

19. Sandra Młynarczyk

20. Katarzyna Białomazur

21. Małgorzata Paprocka

22. Daria Pokora

23. Katarzyna Titoni

24. Emilia Pokora

25. Katarzyna Samborska

26. Magda Dubiel

27. Nikola Karolak

28. Weronika Wierzbicka

29. Nikola Chodara

Lista osób rezerwowych

1. Zuzanna Dolak

2. Julia Kmieć

3. Adam Lisowski

4. Patrycja Kardzis

5. Marcel Grduszak

6. Weronika Stępniak

7. Klaudia Brodzińska - Sośnicka

8. Katarzyna Rykaluk

 


Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas II i III, kierunków technik rolnictwa, technik architektury krajobrazu oraz technik żywienia i usług gastronomicznych do aplikowania na wyjazd w ramach praktyk zagranicznych realizowanych w ramach przedsięwzięcia „Kształcenie rolnicze - unikalne praktyki Europejskie” Nr: 2020-1-PL01-KA102-081081.

W ramach prowadzonej procedury rekrutacyjnej przewidziano limity ilościowe dla poszczególnych kierunków kształcenia (po 10 osób). Zakwalifikowaniu uczniowie wezmą udział w działaniach których głównym elementem jest dwutygodniowy staż zagraniczny w Grecji. Do przedsięwzięcia zostaną zakwalifikowani uczniowie, którzy w procedurze rekrutacji uzyskają najwyższą liczbę punktów.

Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększanie wiedzy oraz umiejętności zawodowych poprzez realizację cyklu kształcenia zawodowego w zagranicznych przedsiębiorstwach. Oprócz tego uczestnicy przedsięwzięcia poprzez udział w działaniach projektowych podnoszą swoje kompetencję językowe, społeczne, kulturowe czy osobiste. Udział w przedsięwzięciu to doskonała szansa na rozwój zawodowy, osobisty oraz poznanie nowych ciekawych miejsc. Macie Państwo szansę, wziąć udział w pierwszym tego typu działaniu realizowanym przez Szkołę.

Rekrutacja prowadzona jest od 15.06.2021r. do 22.06.2021r. Formularze można składać do dnia 22.06 do godziny 11:00 do sekretariatu szkoły lub Członków Komisji Rekrutacyjnej.

Prosimy uważnie zapoznać się z regulaminem rekrutacji, instrukcją wypełniania formularza zgłoszeniowego oraz samym formularzem. Wszystkie załączniki znajdziecie państwo poniżej w linkach lub w sekretariacie Szkoły.

W trakcie trwania rekrutacji jak i całego przedsięwzięcia do Państwa dyspozycji pozostaje Koordynator Projektu oraz Komisja Rekrutacyjna.

Zapraszamy do aplikowania !

  • Formularz zgłoszeniowy do udziału w mobilności POBIERZ
  • Instrukcja do formularza zgłoszeniowego POBIERZ
  • Regulamin Rekrutacji POBIERZ